האם אפשר להשפיע או לשנות דעה של אדם בויכוח ברשת? | ADV4U.co.il


האם אפשר להשפיע או לשנות דעה של אדם בויכוח ברשת?

שתף בפייסבוק +Google

ויכוחי רשת ברשתות החברתיות ובעיקרן פייסוק וטוויטר, הן תופעה נפוצה, בעיקר כשזה מגיע לנושאי פוליטיקה, אך גם בנושאים אחרים. הויכוחים הסוערים מתנהלים על ידי שני צדדים בעלי דעה, לרוב מוצקה כשכל אחד מעונין לשכנע את הצד השני. עד מהרה, ויכוחים אלה מגיעים לטונים לא נעימים, כשקל לגלוש מהרמה העניינית לרמה האישית.

שיח ברשתמניסיון של עשרות שנות שימוש ברשתות החברתיות, נדירים הם המקרים בהם ניתן לשנות דעתו של אחר, בטח שלא לכפות דעה שונה על אחר. רוב הדיונים ברשתות החברתיות מתנהלים בצורה גסה ובוטה במטרה לכפות דעה, אלא שמלבד להשיג את המטרה ההפוכה ולגרום לאחר להתבצר בעמדתו ולחזק אותה, אין בכך תועלת.

הגישה שבה אחד חושב שיצליח לשנות דעתו של אחר בצורה אגרסיבית לא עובדת ושוב, תשיג את ההיפך. לכן, כל צורת הויכוח וההתנצחות ברשתות היא מיותרת ובטח לא תורמת לרמת השיח. ובהבנה שזאת מיותרת על ידי כלל המשתמשים ברשת, השיח יוכל לחזור להפוך לנעים יותר, בונה ואפקטיבי יותר.

איך כן אפשר לשנות או להשפיע על דעה של מישהו אחר? האם זה בכלל אפשרי?

התשובה לכך היא כן. מניסיוני, בהחלט ניתן להשפיע על דעות של אחרים ברשת, אך לא ממקום של התנצחות וויכוחים. אפשר לעשות זאת בצורה אפילו קלה יותר ופחות צורמת ומכלה אנרגיות כמו בויכוחים. זה נקרא שיתופים אישיים. אני יודע זאת, כי לאחר שיתופים של פוסטים וציוצים שפרסמתי, אנשים פנו אלי בפרטי ואמרו לי בפירוש כי השיתוף שלי גרם להם לראות את הדברים אחרת, מתוך התרגשות, מתוך הזדהות וכיוצא באלה. אחרים אף העידו שדעתם השתנתה לחלוטין בנושא הפוסט.

כמובן שאין לכתוב פוסטים עם סיפורים מזוייפים. יש להעלות פוסטים שמדברים מהלב, המבוססים על סיפורים אמיתיים, שאנשים שאליהם אתם פונים יוכלו להיות מושפעים ולהזדהות. שימוש במילים המבטאות רגשות אישיים יכול לעזור פה מאוד. להיות אמיתי, אמין, כן, לכתוב מתוך הלב, מבלי להעליב אף אחד אחר, מבלי לשלול דעה אחרת, מבלי להתווכח.

תתפלאו כמה אנשים אמיתיים יזדהו איתכם ועם הרגשתכם ואני בטוח שהם ייקחו מהפוסט שלכם משהו איתם, אולי רק ערך אחד, אולי צורת הסתכלות שונה על הנושא ואולי דעתם תשתנה ממש.

שיהיה שיח רשת נעים.

שתף בפייסבוק +Google